تلفن کرکره آرام

آشنایی با آلیاژهای فولاد و مصارف هرکدام

تاریخ : 1399.09.30
نویسنده : Kerkereh Barqi

در بررسی انواع آلیاژ اول به تعریف آلیاژ رجوع میکنیم که از مخلوط شدن فلز ونافلز ها، آلیاژ بدست می آید. مثلا از ترکیبات کربن و آهن آلیاژ فولاد یا آهن سیلیکونی بوجود می آید. یک آلیاژ درست باید خواص فلزی داشته باشد، یعنی خاصیت چکش خواری، شفافیت ورسانایی الکتریکی را دارا باشد. آلیاژ فولادی به دو دسته تقسیم میشوند: فولاد پرآلیاژ و فولاد کم آلیاژ.

عنصرهایی که در آلیاژ فولاد کابرد دارند عبارت اند از: نیکل، منگنز، مس، قلع، روی، سرب، سیلیسیم، کروم، مولیبدن، بور و وانادیم.

 

آلیاژهای فولاد

 

انواع فولاد آلیاژی

در این بخش به عنوان کردن انواع آلیاژ فولادی و تعریف آنها میپردازیم :

 

فولاد کروم نیکل

آلیاژ فولادی کروم نیکل بسیار استحکام کششی بالا و خاصیت چکش خواری دارد. این آلیاژ فولادی کروم نیکل در بلبیرینگ، چرخ دنده، هواپیما، قطعات موتور و ابزار پنوماتیک کاربرد دارد.

 

فولاد زنگ کروم نیکل

خصوصیات این آلیاژ تحت تاثیر هیچ اسیدی قرار نمیگیرد و درون آن مقداری کروم ونیکل استفاده شده که بی نهایت در برابر خوردگی ایستا میباشد. همچنین میتوان آن را ماشین کاری و ریخته گری کرد.کاربرد های این آلیاژ فولاد زنگ کروم نیکل در تجهیزات کارخانه لبنیاتی،مخزن های ذخیره اسید ، تیغه کرکره برقی فولادی و لوازم خانگی است.

 

فولاد کرومی

این آلیاژ درمقابل هرگونه شوک وضربه بسیار محکم، و به عنوان آلیاژ های پر استفاده و محبوب فولاد کروم شناسایی شده است. کاربرد این نوع آلیاژ در سوهان، بلبرینگ های ساچمه ایی، ابزار های برشی و فنر سیم ماشین میباشد.

 

فولاد کروم مولیبدن

آلیاژ های فولاد کروم مولیدن بسیار سخت ومحکم است و در صنعت هواپیما سازی و نفت کاربرد دارند. درصد شکنندگی فولاد مولیبدن کم است و از دسته فولاد های قوی میباشد. این آلیاژ در پیچ ها، تیغه های رنده، محور و فنر کاربرد دارد.

 

فولاد نیکل کروم مولیبدن

از آلیاژ هایی که با هر تکنیکی جوش نمیخورد و نرم نمیشود ولی در مقابل تنش دینامیکی بسیار محکم بوده، فولاد نیکل کروم مولیبدن می باشد. موارد استفاده از این آلیاژ در، سطل زباله دستگاه های دندان پزشکی و قالب ریخته گری میباشد.

 

فولاد نیکل

آلیاژ فولاد نیکل به عنوان فولاد پرنیکل شهرت دارد و بسیار آلیاژ سختی در برابر خوردگی است.یکی از آلیاژهای فولاد پرنیکلی، اینوار است که مقداری نیکل در آن استفاده شده و همچنین از این آلیاژ در آونگ ساعت استفاده میشود.

 

فولاد نیکل مولیبدن

آلیاژ فولاد نیکل مولیبدن در کوئنچ کردن تغیر نمیکند و به راحتی امکان این را داشته که عملیات گرمایی را روی آن اجرا کرد. کاربرد این آلیاژ فولادی در صنعت نفت و هواپیما است .

 

فولاد وانادیوم

فولاد وانادیومی بسیار قوی، چکش خوار و در صنعت قطعات خودرو کاربرد دارد که از 20 درصدوانادیوم تشکیل شده است.

 

 فولاد تنگستن وکاربرد آن

کاربرد این آلیاژ در کاتر و ماشین تراشی است که به عنوان فولاد سرعت بالا شناخته شده است.

 

فولاد منگنز

از آلیاژ های فولاد قوی فولاد منگنز می باشد که در گذرگاه ریلی و ساخت و ساز ضد سرقت بسیار کاربرد دارد.

 

دسته بندی :  وبلاگ

بالا
تماس با کرکره آرام
کاشت مو | صندلی پلاستیکی | مزوتراپی | درب ضد سرقت | کرکره برقی